Jarosław Grzelak – oficjalny blog

Zrealizuj Marzenia – Osiągnij Sukces

Jarosław Grzelak –  oficjalny blog - Zrealizuj Marzenia – Osiągnij Sukces

Kto siedzi w Twojej głowie i co z tym możesz zrobić.

Tytuł może wydać się trochę intrygujący ale czy rzeczywiście jesteśmy osamotnieni?

Wydawać by się mogło, że tak …a jednak…..  Przypomnij sobie ile razy miałeś na coś ochotę czy chciałeś podjąć jakąś decyzję, a mimo to bałeś się, nie byłeś pewien…..a może ktoś w Twojej głowie powiedział "nie rób tego, nie dasz rady, są inni, lepsi – oni sobie poradzą – a Ty nie".

Ten niesympatyczny jegomość, który obsypuje Ci codziennie "dobrymi radami" to właśnie Twój tzw. krytyk wewnętrzny.

Jest on częścią Ciebie i musisz pamiętać, że zawsze będzie siedział w Twojej głowie gotowy do walki o Twoje pozorne bezpieczeństwo. Tak naprawdę to zawsze będzie dbał abyś nie przekroczył swojej strefy komfortu (pisałem o tym w ostatnim czasie) i nie wychylił się poza jej ramy…bo po co …

Ten ktoś w Twojej głowie pierwszy Ci powie, że coś robisz źle, że się nie nadajesz. Będzie Cię "chronił" w ten sposób przed krytyką innych – on będzie pierwszy, a ponieważ uważa się za Twojego przyjaciela to myśli, że lepiej zniesiesz jego uwagi.

Efekt: słyszysz ciągle w swojej głowie jego narzekania na siebie i na to co robisz..

Słyszysz szept:  "Po co się rozwijać, planować, realizować marzenia? Nie jest Ci dobrze tu gdzie jesteś? Nie wydawaj pieniędzy na szkolenia. Nie ryzykuj bo możesz tylko stracić"

Twój wewnętrzny głos zawsze przecież wie co dla ciebie dobre…..lepiej żyć zamkniętym, za własnym murem i nie wychylać się.

 

I tu uwaga: Nie każdy zdaje sobie sprawę , że posiada swojego krytyka.

Czasami może Ci się wydawać, że to twoje własne myśli i przekonania  lecz tak nie jest.

Krytyk jest jakby drugą osobowością zamkniętą wewnątrz Ciebie ujawniająca się w momentach wahania, wątpliwości czy niezdecydowania.

Czasem tez gdy jesteśmy zdenerwowani potęguje Twoją złość, nie pozwalając jasno myśleć

No dobrze powiesz…."jest, i co dalej, jak mogę się przed nim chronić"

Jak możemy przezwyciężyć głos naszego "najlepszego przyjaciela " z naszej głowy?

 

Jednym ze sposobów jest obrać cel i dążyć do niego nie oglądając się na "dobre rady" innych i, zwłaszcza poddawaniu się wątpliwościom.

Co mam na myśli?

Otóż załóżmy, że Twoim celem jest wyjazd na wakacje do jednego z ciepłych krajów np. Egiptu.

Nigdy tam nie byłeś ale myślisz sobie, że dasz radę uzbierać odpowiednią kwotę przy odpowiednim i dobrym planie.

Jeśli masz silna motywację i szczerze tego chcesz, a przede wszystkim zaczniesz od razu działać, to Twój krytyk będzie bez szans.

Jeśli natomiast zaczniesz się zastanawiać, odkładać na później pewne decyzje to bądź pewny, że usłyszysz potwierdzenie swoich wątpliwości:

– "nie myśl teraz o tym, do wakacji jeszcze dużo czasu"

– "nie odkładaj co miesiąc pieniędzy – lepiej kup sobie coś ładnego"

– "nie leć do Egiptu bo możesz się czymś zarazić – w Polsce będziesz bezpieczny"

– "jeszcze zdążysz zwiedzić Świat – nie musisz robić tego teraz – daj sobie spokój"

Czasem też Twoje plany będą torpedować np. znajomi. Tu tez musisz trzymać się swoich zamierzeń i przekonań.

Jeśli ktoś Ci powie, że nie dasz rady, to zastanów się dlaczego tak mówi. Może po prostu Ci zazdrości, a może sam nie wierzy, że można coś osiągnąć. Pamiętaj – tylko TY możesz osiągnąć zamierzone cele.

Jeżeli dopuścisz do głosu krytyka, to możesz być pewien, że odłożysz soje plany na wieczne nigdy.
…a jak przyjdą wakacje to Twój krytyk powie -"Nie martw się, pojedziesz może w przyszłym roku"

Jeśli natomiast ułożysz sobie plan działania i będziesz konsekwentnie go realizował to możesz być pewien, że najbliższe wakacje spędzisz opalając się na jednej ze złotych plaż.

 

Wiedz, że jeśli masz wątpliwości i nie wiesz jak zrealizować cele zawsze możesz poprosić inne, bardziej doświadczone osoby o pomoc. Możesz też sięgnąć do obszernej literatury i sam zdobyć odpowiednią wiedzę. Wystarczy chcieć. 🙂

 

Pamiętaj  – Twój krytyk zawsze będzie siedział przyczajony w Twojej głowie ale tylko od Ciebie zależy czy dasz mu okazję do działania.

 


Jeżeli masz doświadczenia w "walce" ze swoim ukrytym "przyjacielem" i chcesz pomóc innym to podziel się proszę swoimi przemyśleniami.

Share
  • Marian says:

    Zgadzam się w całej rozciągłości.Jeżeli jest coś do zrobienia, to trzeba to robić od razu, bez zastanowienia, przynajmniej na początku. Trzeba ruszyć od razu i wtedy jest szansa, że nasze przedsięwzięcie wypali. W trakcie realizacji można się oczywiście zastanowić ale to dopiero jak już realizujemy nasz cel.Na podstawie własnych przykładów przekonałem się, że jeżeli pojawiła się myśl i w ślad za nią poszły działania większość pomysłów udało się zrealizować.Krytyk wewnętrzny wykorzystuje każdą okazję, żeby nas spowolnić a w rezultacie unieruchomić. Nie możemy na to pozwolić, jeżeli chcemy żyć komfortowo.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Fatal error: Uncaught exception 'RuntimeException' with message 'Directory name must not be empty.' in /home/jarekg/domains/twojemarzenia.pl/public_html/wp-content/plugins/generate-cache/functions.php:34 Stack trace: #0 /home/jarekg/domains/twojemarzenia.pl/public_html/wp-content/plugins/generate-cache/functions.php(34): RecursiveDirectoryIterator->__construct('') #1 /home/jarekg/domains/twojemarzenia.pl/public_html/wp-content/plugins/generate-cache/generate-cache.php(245): dirSize('') #2 [internal function]: triggerCache('') #3 /home/jarekg/domains/twojemarzenia.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('triggerCache', Array) #4 /home/jarekg/domains/twojemarzenia.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/jarekg/domains/twojemarzenia.pl/public_html/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/jarekg/domains/twojemarzenia.pl/public_html/wp-includes/general-template.php(2630): do_action('wp_footer') #7 /home/jarekg/domains/t in /home/jarekg/domains/twojemarzenia.pl/public_html/wp-content/plugins/generate-cache/functions.php on line 34