Jarosław Grzelak – oficjalny blog

Zrealizuj Marzenia – Osiągnij Sukces

Jarosław Grzelak – oficjalny blog - Zrealizuj Marzenia – Osiągnij Sukces

Własna firma – moje doświadczenia cz.2

Jakiś czas temu (a raczej dawno temu) zacząłem opisywać swoje doświadczenia związane z własną firmą. – TUTAJ

Skończyłem na kolejnych etapach rozwoju firmy.

Po tym jak staraliśmy się reklamować firmę za pośrednictwem ulotek i w komunikacji miejskiej, przyszła kolej na kartę stałego klienta.

Na wzór programów lojalnościowych opracowaliśmy swój.

Klient kupując sprzedawane przez nas produkty za określoną kwotę otrzymywał odpowiednią liczę punktów, które były następnie naklejane na kartę rabatową.

Program, programem ale co z nagrodami dla klientów? Trzeba było przecież znaleźć firmy, które chciałyby wziąć w tym udział oferując zniżki na swoje usługi. Chcieliśmy aby nasi klienci rzeczywiście mogli odnieść korzyści z uczestnictwa w programie.

Na pierwszy ogień poszły: przedsiębiorstwo taksówkowe, znana restauracja, pralnia, biuro podróży, sieć punktów foto, sklep sportowy/serwis oraz sklep tuningowy (to dla młodszej klienteli). Dodatkowo stworzyliśmy listę własnych nagród.

Postanowiliśmy również poszerzyć asortyment sklepu i nawiązaliśmy kontakty z dystrybutorami oraz producentami. Dużo podróżowaliśmy. Uruchomiliśmy też sklep internetowy.

Zamierzaliśmy rozpocząć również produkcję, na którą zabrakło niestety środków, a banki pokazały nam drzwi mimo, iż rzekomo promowały młode firmy (był rok 2005).
No tak…młode ale nie nowe. Aby dostać kredyt musieliśmy przedstawić roczne obroty na zadowalającym bank poziomie. Gdybyśmy mieli takie nie potrzebowalibyśmy pożyczki. Na szczęście od tego czasu trochę się zmieniło.

Prowadząc firmę nie przewidzieliśmy jej najistotniejszego elementu: czynnika ludzkiego w postaci pracowników, którym nie chciało się rozwijać sklepu wraz z nami. Nie pomogły też systemy prowizyjne. Dodam, iż sklep nasz znajdował się w innym mieście co utrudniało kontrolę mimo, iż na miejscu mieliśmy zaufaną osobę, która starała się nam pomagać w „doglądaniu dobytku”.

W tedy też przekonałem się jak ciężko jest znaleźć dobrych i zaangażowanych pracowników.

Po własnych doświadczeniach z własnej pracy wiem też, że trzeba dużo rozmawiać z pracownikami i kiedy to konieczne motywować ich do działania. Nie tylko pieniądze liczą się w pracy. Również ważna jest dobra atmosfera. U nas na szczęście nie mieliśmy z nią problemu.

Co było dalej?….no cóż.

Pewnego pięknego, słonecznego dnia postanowiliśmy zamknąć naszą działalność, która nie przynosząc oczekiwanych zysków przestała się po prostu opłacać.

Czy było warto – na pewno TAK.

Czułem się wówczas naprawdę wolnym człowiekiem. To wspaniałe uczucie.

Teraz znowu podniosłem rękawicę i wierzę, że wzbogacony o doświadczenia oraz nabytą wiedzę tym razem osiągnę sukces.

Zapraszam do zapoznania się z moim nowym projektem, którym jest: Skarbnica Zdrowia.

PS.

Ostatnio odezwał się też do mnie wspólnik abyśmy reaktywowali naszą wcześniejszą działalność. Teraz w sposób bardziej przemyślany, bez konieczności tak wysokich nakładów finansowych. Może coś z tego wyjdzie. 🙂

Share
Category: Własna firma
 • Rafał says:

  Nic tylko życzyć powodzenia. Własna działalność to nie tylko nienormowany czas pracy ale przede wszystkim baaardzo duzo obowiązków i spora odpowiedzialność.

  • Jarosław Grzelak says:

   Dziękuję za miłe słowa.
   Rzeczywiście obowiązków jest sporo ale wszystko jest kwestią takiego ustawienia pracy aby móc ją oddzielić od życia domowego i mieć czas dla siebie i rodziny.
   Wielu przedsiębiorców pracuje kilkanaście godzin na dobę, a tak naprawdę pracują cały czas gdyż ciągle myślą o swojej pracy.
   Nie należy się więc bać, a mieć świadomość możliwych zagrożeń i…..działać.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Fatal error: Uncaught exception 'RuntimeException' with message 'Directory name must not be empty.' in /home/jarekg/domains/twojemarzenia.pl/public_html/wp-content/plugins/generate-cache/functions.php:34 Stack trace: #0 /home/jarekg/domains/twojemarzenia.pl/public_html/wp-content/plugins/generate-cache/functions.php(34): RecursiveDirectoryIterator->__construct('') #1 /home/jarekg/domains/twojemarzenia.pl/public_html/wp-content/plugins/generate-cache/generate-cache.php(245): dirSize('') #2 [internal function]: triggerCache('') #3 /home/jarekg/domains/twojemarzenia.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('triggerCache', Array) #4 /home/jarekg/domains/twojemarzenia.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/jarekg/domains/twojemarzenia.pl/public_html/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/jarekg/domains/twojemarzenia.pl/public_html/wp-includes/general-template.php(2630): do_action('wp_footer') #7 /home/jarekg/domains/t in /home/jarekg/domains/twojemarzenia.pl/public_html/wp-content/plugins/generate-cache/functions.php on line 34